




Sumo Rockstone Metal Hammock Stand (L)
Recommended For: Those who want a classy centrepiece for their garden, but something they can also pack up and take away with them
Because: The Sumo Rockstone Metal Hammock Stand (L) can hold a maximum weight of 120kg thus is ideal for a single. AMAZONAS developed a special coating for its metal frames. Looking as impressive as granite and, due to the structure, it’s more resistant to scratches than regular powder coatings.
| Fits hammocks with a length: | 270-320 cm |
| Made from: | Powder Coated Steel |
| Load Capacity: | 120 kg |
| Weight | 19 kg |
| Dimensions L X W X H (cm): | 270-330 x 105 x 110 |
| Assembly: | Easy to assemble, instructions included |
| Individual pack dimensions:: | approx. 109 x 32 x 14 cm |
| Extras: | Fittings included, all you need is a hammock! |
Some surface rust is to be expected
Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma
Choose options





Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma









