






Summer Hammock Set
Recommended for: Those who want an easy to put up portable stand paired with a colourful hammock.
Because: The Summer Hammock Set allows you ideal comfort and weather-resistance with its hammock’s Elltek fibres. These fibres are virtually tear-proof and will keep their colour for years to come. Accompanied by the Sumo Rockstone stand, this set is ideal for single usage.
Aruba Fuego Hammock Specs:
| Lying Surface: | 210 x 120 cm |
| Full Length: | 310 cm |
| Load Capacity: | 180 kg |
| Weight | 1.6 kg |
| Material: | EllTex (Weatherproof - water & UV) |
| Extras: | Does not include cushion |
| How to wash: | Hand wash only. No Dryer |
Sumo RockStone Specs:
| Fits hammocks with length: | 270-320 cm |
| Material: | Powder coated steel |
| Load Capacity: | 120 kg |
| Weight | 19 kg |
| Dimensions L X W X H (cm): | 270-330 x 110 x 105 |
| Assembly: | Easy to assemble, instructions included |
| Individual pack dimensions:: | approx. 109 x 32 x 14 cm |
| Extras: | Fittings included, all you need is the hammock! |
Individual pack dimensions: approx. 1090 x 140 x 380 mm
Some surface rust may occur
Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma
Choose options







Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma









