







Star Juniper Hammock Set
Recommended For: Those looking for a permanent garden feature that's destined to catch the eye.
Because: An easy-to-assemble set containing a tough spruce wood stand that has undergone a rigorous lamination process, paired with a gorgeous Aruba Juniper Hammock made from our strongest EllTex fibres.
Aruba Juniper Hammock Specs:
| Lying Surface: | 210 x 120cm |
| Full Length: | 310cm |
| Length Spreader Bar: | 80cm |
| Load Capacity: | 180kg |
| Weight: | 1.6kg |
| Material: | EllTex (Weatherproof — water & UV resistant) |
| Extras: | Includes storage bag |
| How to Wash: | Hand wash only |
Kronos Stand Specs:
| Fits Hammocks With Length: | 270–320cm |
| Material: | Weatherproof Spruce Wood |
| Load Capacity: | 120kg |
| Dimensions L x W x H: | 358 x 105 x 113cm |
| Pack Dimensions: | approx. 163 x 11 x 34cm |
| Assembly: | Easy to assemble, instructions included |
| Stand Weight: | 14.5kg |
Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma
Choose options








Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma









