






Star Cayenne Hammock Set
Recommended For: Those who are looking for a permanent garden feature that’s destined to catch your eye.
Because: An easy to assemble set that contains a tough spruce wood stand that has undergone a rigorous lamination process and a gorgeous Aruba Cayenne Hammock made from our strongest Elltex fibres
Aruba Hammock Specs:
| Lying Surface: | 210 x 120cm |
| Full Length: | 310cm |
| Length spreader bar: | 80cm |
| Load Capacity: | 180 kg |
| Weight | 1.6 kg |
| Material: | EllTex (Weatherproof - water & UV) |
| Extras: | Includes bag |
| How to wash: | Hand wash only |
Kronos Stand Specs:
| Fits hammocks with a length | 270-320cm |
| Material | Weatherproof Spruce Wood |
| Load Capacity: | 120 kg |
| Dimensions L X W X H (cm): | 358 x 105 x 113 |
| Assembly: | Easy to assemble, instructions included |
Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma
Choose options







Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma









