




Silk Traveller XXL Hammock
Recommended for: Family outdoor enthusiasts who like to travel light.
Because: The Silk Traveller XXL Hammock is made from strong, breathable, skin-friendly Ripstop Nylon material. It packs down into its own small bag that would take up no room at all in your travel backpack. Suitable for all types of weather, its durability and hardwearing make it a travel necessity.
Ideal for travellers who want quick, child-friendly solutions to seating in awkward locations.
| Lying Surface: | 320 x 230 cm |
| Full Length: | 340 cm |
| Load Capacity: | 200 kg |
| Weight | 0.8 kg |
| Material: | 100% extra stable, breathable and skin-friendly nylon |
| Extras: | Includes bag |
| How to wash: | Hand wash only. No dryer. |
| Can be combined with: | Smart Rope, Microrope, T-Strap |
Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma
Choose options





Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma









