














Santana Hammock Set
What we say...The Santana Hammock Set makes a stunning feature to any garden, yard or decking area. Not only does it look good but it feels good too - a little bit of luxury in your own back yard.
Santana combines Brazilian craftsmanship with brightly gleaming colours and soft, silky but durable threads..
The Kronos stand is made from tough spruce wood, which looks great and stands strong and stable in all weathers.
Together, the Santana Hammock and Kronos Stand look graceful and elegant.
Santana Hammock Specs:
| Lying Surface: | 200 x 120cm |
| Full Length: | 310cm |
| Length spreader bar: | - |
| Load Capacity: | 150 kg |
| Weight | 1.3 kg |
| Material: | 85% cotton (recycled), 15% polyester |
| Extras: | Includes bag |
| How to wash: | Hand wash only |
Kronos Stand Specs:
| Fits hammocks with length | 270 x 320cm |
| Material | Weatherproof Spruce Wood |
| Load Capacity: | 120 kg |
| Dimensions L X W X H (cm): | 358 x 105 x 113 |
| Assembly: | Easy to assemble, instructions included |
Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma
Choose options















Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma









