




Salsa Marine Hammock
Recommended for: Those seeking an Amazonas twist of a traditional Brazilian hammock.
Because: The Salsa Marine Hammock is typical Brazilian style made of weatherproof and UV-resistant EllTex material, extra long-lasting and yet as soft as cotton. The structure leaves a deep sag in the centre meaning you can lie in the hammock diagonally.
| Lying Surface: | 210 x 140 cm |
| Full Length: | 310 cm |
| Load Capacity: | 150 kg |
| Weight | 1.4 kg |
| Material: | EllTex (Weatherproof - water & UV) |
| Extras: | Includes bag |
| How to wash: | Hand wash only. No dryer. |
| Customs tariff number: | 63069000190 |
View the product video below
Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma
Choose options





Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma









