






Rio Bordeaux Hammock
Recommended for: Those looking for a super-luxurious cotton hammock.
Because: The Rio Bordeaux Hammock is made from top-quality cotton that’s hand-woven into the jacquard design. Its veranda hem adds a level of visual depth to the hammock, with its 200kg capacity making it ideal for family usage.
| Lying Surface: | 250 x 160 cm |
| Full Length: | 360 cm |
| Load Capacity: | 200 kg |
| Weight | 2.6 kg |
| Material: | 85% cotton (recycled), 15% Polyester |
| Extras: | Includes bag |
| Individual pack dimensions (cm): | approx. 40 x 35 x 10 |
| How to wash: | Hand wash only. No dryer. |
| Commodity information: | 6306900019 |
Compatible with the following stands:
Arcus, Troja, Madera, Olymp, Sumo Grande
View the product video below
Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma
Choose options







Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma









