






Paradiso Oliva Hammock
Recommended for: Comfort seekers.
Because: The Paradiso Olivia Hammock is made from 100% Recycled Brazilian Cotton and with its hand-woven extra-thick cords for ultimate strength, yet the sturdy cotton fibres make for maximum comfort.
| Lying Surface: | 250 x 175 cm |
| Full Length: | 360 cm |
| Load Capacity: | 200 kg |
| Weight | 2.5 kg |
| Material: | Recycled Brazilian Cotton |
| Extras: | Includes bag |
| How to wash: | Hand wash only. No dryer. |
| Pack Dimensions: | 43 x 25 x 13 cm |
Compatible with the following stands:
Arcus, Olymp, Sumo Grande, Madera, Troja
View the product video below
Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma
Choose options







Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma









