







Palacio Natura Hammock
What we say...The Palacio is an extra large spreader bar hammock. Sturdy fabric which doesn't compromise on comfort, plenty of room for the whole family and the dog and it all stores away nicely in it's own bag.
The Palacio Natura Hammock is designed to be large enough and comfortable enough for the whole family. It is made from lovely, soft, strong cotton which has been hand-woven in a jacquard design for the ultimate in stylish hammocks.
For great stability, this Palacio Extra Large Hammock is supplied with hardwood spreader bars and has extra-durable braided cords.
Ideal for stylish and modern gardens.
| Lying Surface: | 240 x 160 cm |
| Spreader Width | 140 cm |
| Full Length: | 360 cm |
| Load Capacity: | 200 kg |
| Weight | 5.0 kg |
| Material: | Recycled Brazilian Cotton |
| Extras: | Storage bag |
| How to wash: | Hand wash only. No dryer. |
| Individual pack dimensions: | approx. 145 x 16 x 14 cm |
| Minimum suspension distance: | ≥ 330 cm |
| Rec. distance from the floor: | ca. 40 - 50 cm |
Compatible with the following stands:
Arcus, Olymp, Sumo Grande, Madera, Troja
Stand is for illustrative purposes only.
Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma
Choose options








Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma









