





Globo Single Verde Hanging Egg Chair
What we say...The Globo Hanging Chair is visually stunning. It just oozes luxury. Surround yourself with class in this Globo.
Download chair instructions manual
The ideal place to relax in style and comfort, the Single Globo Hanging Chair is made from multiple layers of weatherproof spruce wood and galvanized metal fixings. It has been designed to guarantee maximum stability and safety. The Cushion is bespoke and designed to fit around the chair and is fixed securely.
The extra-thick, water-repellent and rapidly drying upholstery is your guarantee of perfect relaxation. The extremely resistant Agora fabric cover is as soft as cotton, very resistant to light and the weather (light fastness 7/8), water-repellent,
mould resistant, insensitive to dirt and easy to look after.
The Globo Single Hammock Stand is available for use with this chair. It is easy to unhook the chair from the stand and hang it indoors (in winter) from a Powerhook* in the ceiling. A stunning attractive addition to any indoor living space.
Add a Smart Rope to your order and simply have your Globo hanging gracefully from a strong branch or pergola. Use your imagination...then relax.
AMAZONAS stands like this one are produced from high quality spruce (or larch) wood. They are all subjected to a bath impregnation process which gives the wood a green/olive hue and protects the wood from weathering, insects and fungi - thus prolonging the life of the stand.
Instructions for use of hammock or hanging chair frames made of spruce or larch wood
Globo Chair Specs:
| Dimensions: approx. | 121 x 118 x 69 cm |
| Load Capacity: | 120 kg |
| Weight | 20 kg |
| Cushion - cover: | 100 % solution dyed acrylic Agora |
| Frame Material: | Spruce Wood, impregnated in a dipping bath, high quality layered gluing |
| Cushion filling specifications: | 100% polypropylene (material) / 100% polyester (filling) |
| Extras: | |
| Individual pack dimensions: | approx. 120 x 68.5 x 24 cm |
| Individual pack weight: | 18kg |
| Recom. hanging height: at least | 175 cm |
| Recom. distance from ground: | 40 - 50 cm |
| Individual pack dimensions: cm | approx. 120 x 80 x 25 |
| How to wash: | Hand wash only |
View the product video below
View the Agora Textile video below
Not suitable for indoor use in the UK. If you want to use your Globo indoors, contact our team, so we can ensure the material meets British Fire Regulations.
Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma
Choose options






Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma









