


Globo Single Taupe Hanging Egg Chair
Recommended For: Those who want a stylish yet comfortable place to relax.
Because: It is an elegant piece of furniture that can be used to enhance any indoor or outdoor living spaces. It comes with a bespoke cushion that securely fixes to the chair and the weatherproof cover is made from 100% polyester. It will comfortably fit one adult.
Download chair instructions manual
More info on the quality of Amazonas wooden stands
Instructions for use of hammock or hanging chair frames made of spruce or larch wood
Globo Chair Specs:
| Dimensions: approx. | 121 x 118 x 69 cm |
| Load Capacity: | 120 kg |
| Weight | 18.4 kg |
| Cushion - cover: | 100 % solution dyed acrylic Agora |
| Frame Material: | Spruce Wood, impregnated in a dipping bath, high quality layered gluing |
| Cushion filling specifications: | 100% polypropylene (material) / 100% polyester (filling) |
| Extras: | |
| Individual pack dimensions: | approx. 120 x 68.5 x 24 cm |
| Individual pack weight: | 18kg |
| Recom. hanging height: at least | 175 cm |
| Recom. distance from ground: | 40 - 50 cm |
| How to wash: | Hand wash only |
View the product video below
Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma
Choose options



Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma









