




















Globo Single Hanging Egg Chair Set
Recommended For: Outdoor use.
Because: Made from weatherproofed spruce with washable cushions and galvanised metal fixings that won't rust. The Globo Single Hammock Chair Set includes the Globo stand, Globo Single Seater Chair, and all fittings and fixtures required.
Globo Chair Specs:
| Dimensions (approx.): | 121 x 118 x 69cm |
| Load Capacity: | 120kg |
| Weight: | 20kg |
| Cushion Cover: | 100% solution dyed acrylic Agora |
| Frame Material: | Spruce wood, impregnated in a dipping bath, high quality layered gluing |
| Cushion Filling: | 100% polypropylene (material) / 100% polyester (filling) |
| Hanging Height: | 175cm minimum |
| Hanging Ground Distance: | 40–50cm |
| How to Wash: | Hand wash only |
Globo Stand Specs:
| Material: | Spruce wood, impregnated in a dipping bath, and high-quality layered glueing |
| Dimensions W x H x D: | 127 x 170 x 136cm |
| Load Capacity: | 120kg |
| Weight (approx.): | 18kg |
| Assembly: | Easy to assemble, instructions included |
| Fixings: | Galvanised stainless metal |
| Extras: | Fittings included |
Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma
Choose options





















Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma









