



Globo Royal Taupe Double Seater Hanging Egg Chair
The ideal place to relax in style and comfort, the Royal Double Taupe Seater Globo Hanging Chair is made from multiple layers of weatherproof spruce wood and galvanised metal fixings. It has been designed to guarantee maximum stability and safety. The Cushion is bespoke and designed to fit around the chair and is fixed securely.
The extra-thick, water-repellent, and rapid-drying upholstery is your guarantee of perfect relaxation. The extremely resistant Agora fabric cover is as soft as cotton, very resistant to light and the weather (light fastness 7/8), water-repellent, mould resistant, insensitive to dirt and easy to look after.
N.B. Stand within the images is for presentation purposes only. Maybe the Globo Royal Set is what you're after.
Globo Chair Specs:
| Dimensions: approx. (W x H x D) | 176 x 118 x 72 cm |
| Load Capacity: | 200 kg |
| Distance from fixing to fixing: | 55cm |
| Weight | 28 kg |
| Cushion - cover: | 100 % solution-dyed acrylic |
| Frame Material: | Spruce Wood, impregnated in a dipping bath, high quality layered gluing |
| Cushion filling specifications: | 100% polypropylene (material) / 100% polyester (filling) |
| Extras: | |
| Recom. hanging height: at least | 175 cm |
| Recom. distance from ground: | 40 - 50 cm |
| How to wash: | Hand wash only |
| Individual pack dimensions: approx. | 1200 x 730 x 280 mm |
| MANUAL | CLICK |
Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma
Choose options




Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma









