


Globo Royal Natura Hanging Egg Chair
Recommended For: Those who want an elegant addition to their household. Suitable for outdoor use using the Globo Royal Double Hammock Stand or indoors using Powerhooks to attach it to the ceiling.
Because: The frame is made from multiple layers of weatherproof spruce wood treated to provide protection from weathering, insects, and fungi. The metal fixings are galvanised which means they will not rust.
Globo Chair Specs:
| Dimensions: approx. (W x H x D) | 176 x 118 x 72 cm |
| Load Capacity: | 200 kg |
| Weight | 28 kg |
| Distance from fixing to fixing: | 55cm |
| Cushion - cover: | 100% Cotton |
| Frame Material: | Spruce Wood, impregnated in a dipping bath, high-quality layered glueing |
| Cushion filling specifications: | 100% polypropylene (material) / 100% polyester (filling) |
| Extras: | |
| Recom. hanging height: at least | 175 cm |
| Recom. distance from ground: | 40 - 50 cm |
| How to wash: | Hand wash only |
| MANUAL | CLICK |
Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma
Choose options



Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma









