













Globo Royal Double Hanging Egg Chair Set
Recommended For: Those who want an elegant addition to their household. Suitable for use indoors or outdoors.
Because: The frame is made from multiple layers of weatherproof spruce wood treated to provide protection from weathering, insects, and fungi. The metal fixings are galvanised which means they will not rust.
Globo Chair Specs:
| Dimensions: approx. | 176 x 118 x 72 cm |
| Load Capacity: | 200 kg |
| Weight | 28 kg |
| Cushion - cover: | 100 % solution dyed acrylic Agora |
| Frame Material: | Spruce Wood, impregnated in a dipping bath, high quality layered gluing |
| Cushion filling specifications: | 100% polypropylene (material) / 100% polyester (filling) |
| Extras: | Bliss and joy |
| Recom. hanging height: at least | 175 cm |
| Recom. distance from ground: | 40 - 50 cm |
| How to wash: | Hand wash only |
Globo Stand Specs:
| Material | Weatherproof Spruce Wood |
| Dimensions L X W X H (cm): | 238 x 181 x 149 |
| Load Capacity: | 200 kg |
| Weight: approx. | 31.0 kg |
| Assembly: | Easy to assemble incl instructions |
| Extras: | Fittings included |
Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma
Choose options














Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma









