



Globo Royal Brisa Double Seater Hanging Egg Chair
What we say...AMAZONAS gives a two-year guarantee from purchase date for all Globo hanging chairs. "There is a reason this chair has featured so heavily in interior design magazines and won awards - it looks amazing. It's also comfortable and made from the finest materials, so it will stand the test of time in the garden and is just as at home indoors. We love Globo and you will too!"
The Globo Hanging Chair is a real show stopper. It is beautiful and elegant, extremely comfortable and also versatile. It can be hung indoors or outdoors, creating a fantastic furniture piece that is durable and stylish.
The ideal place to relax in style and comfort, the Royal Double Brisa Seater Globo Hanging Chair is made from multiple layers of weatherproof spruce wood and galvanised metal fixings. It has been designed to guarantee maximum stability and safety. The Cushion is bespoke and designed to fit around the chair and is fixed securely.
The extra-thick, water-repellent and rapidly drying upholstery is your guarantee of perfect relaxation. The extremely resistant Agora fabric cover is as soft as cotton, very resistant to light and the weather (light fastness 7/8), water-repellent, mould resistant, insensitive to dirt and easy to look after.
N.B. Stand within the images is for presentation purposes only. Maybe the Globo Royal Set is what you're after.
Instructions for use of hammock or hanging chair frames made of spruce or larch wood
Globo Chair Specs:
| Dimensions: approx. (W x H x D) | 176 x 118 x 72 cm |
| Load Capacity: | 200 kg |
| Distance from fixing to fixing: | 55cm |
| Weight | 28 kg |
| Cushion - cover: | 100 % solution-dyed acrylic Agora |
| Frame Material: | Spruce Wood, impregnated in a dipping bath, with high-quality layered gluing |
| Cushion filling specifications: | 100% polypropylene (material) / 100% polyester (filling) |
| Extras: | |
| Recom. hanging height: at least | 175 cm |
| Recom. distance from ground: | 40 - 50 cm |
| How to wash: | Hand wash only |
| Individual pack dimensions: approx. | 1200 x 730 x 280 mm |
Not suitable for indoor use in the UK. If you want to use your Globo indoors, contact our team, so we can ensure the material meets British Fire Regulations.
Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma
Choose options




Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma









