






Chico Rainbow Hammock - Childrens
Recommended For: Those with young children up to 8 years old.
Because: This is a very light hammock which is easy to carry and includes a bag. It is weatherproof, so you can take it outdoors or hang it in their room.
Most customers decide to use a couple of Easy Plus wall fixings to hang their chico hammock. Easy Plus can easily be fitted to masonry or wood and will hold 200kg per fixing.
Make sure to supervise your child at all times, and that they know how to safely get in and out of the hammock.
| Lying Surface: | 220 x 120 cm |
| Full Length: | 220 cm |
| Load Capacity: | 80 kg |
| Weight | 1.0 kg |
| Material: | EllTex (Weatherproof - water & UV) |
| Suitable for Age: | 2 - 8 years |
| Extras: | Includes bag |
| How to wash: | Hand wash only. No dryer. |
Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma
Choose options







Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma









