





Aruba Juniper Hammock
Recommended for: Those who want extra comfort with extra style.
Because: This single hammock can easily fit two people and is extremely comfortable. It can be left outside in any weather.
The Aruba Juniper Single Hammock is soft and comfortable, it is virtually tear-proof and will keep its colour year after year. The Aruba Juniper Hammock is a lovely colourful addition to your garden furniture.
Can be used strung from trees or on one of our lovely stands. This is one of our top-selling hammocks for a reason.
| Lying Surface: | 210 x 120 cm |
| Full Length: | 310 cm |
| Length spreader bar: | 80 cm |
| Load Capacity: | 180 kg |
| Weight | 1.6 kg |
| Material: | EllTex (Weatherproof - water & UV) |
| Extras: | Includes bag (does not include cushion) |
| How to wash: | Hand wash only. No Dryer |
| Commodity Code: | 63069000190 |
Compatible with the following stands:
Olymp, Madera, Sumo Rockstone, Apollo, Kronos
Stand is for illustrative purposes only.
Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma
Choose options






Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma









