







Apollo & Marine Hammock Set
What we say...The Apollo Stand and Salsa Hammock is a match made in heaven.
Download instructions manual
A stylish set featuring both a compact yet comfortable hammock, and a gorgeous stand made from sustainable European spruce wood. This set in soft, natural colours provides perfect comfort and looks great.
The Apollo Hammock Stand has been specially treated so it can be left outside – even withstanding our typical British weather!
A great quality combination of stand and hammock, the ideal classy centrepiece for your garden.
| Individual pack dimensions:: | approx. 183 x 19 x 37 cm |
Salsa Hammock Specs:
| Lying Surface: | 210 x 140cm |
| Full Length: | 310cm |
| Load Capacity: | 150 kg |
| Weight: | 1.4 kg |
| Material: | EllTex (Weatherproof - water & UV) |
| Extras: | Includes bag |
| How to wash: | Hand wash only |
Apollo Stand Specs:
| Fits hammocks with length: | 250-330cm |
| Material: | Weatherproof Spruce Wood |
| Load Capacity: | 160 kg |
| Dimensions L X W X H (cm): | 357 x 104 x 131 |
| Assembly: | Easy to assemble incl instructions |
| Extras: | Fittings included |
| Customs tariff number: | 4421999999 |
View the product video below
Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma
Choose options








Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma









