




Apollo Hammock Stand (L)
Recommended For: Those who want a classy centrepiece for their garden, somewhere relaxing to hang their hammock when they're not out adventuring.
Because: The sturdy spruce wood hammock is treated, so can be left outside, even when you're out adventuring. No matter the weather.
A lovely spruce wood hammock stand that is easy to use and ideal for both single and double hammocks. Its understated, neutral wood and durable fittings will look great with any colour hammock, creating the perfect place for you to relax in style and comfort.
AMAZONAS stands like this one are produced from high-quality spruce (or larch) wood. They are all subjected to a bath impregnation process which gives the wood a green/olive hue and protects the wood from weathering, insects and fungi - thus prolonging the life of the stand.
Instructions for use of hammock or hanging chair frames made of spruce or larch wood
Compatible with the following Hammocks:
hammocks 270, 275, 300, 310, 320, 330
| Fits hammocks with length: | 250-330cm |
| Made from: | Sustainable cultivated Spruce wood |
| Load Capacity: | 160 kg |
| Dimensions L X W X H (cm): | 357 x 104 x 131 |
| Assembly: | Easy to assemble, instructions included |
| Extras: | Fittings included, all you need is a hammock! |
| Individual pack dimensions:: | approx. 183 x 19 x 37 cm |
| Individual pack weight: | 23kg |
| Customs tariff number: | 4421999999 |
View the product video below
Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma
Choose options





Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma









