



















Adventure Hammock Ultra-Light
What we say...Probably the lightest XL hammock in the world - only around 180 grams!
The Ultra-Light Adventure Hammock is made from strong, breathable, skin-friendly Ripstop Nylon material. It packs down into its own small bag that would take up no room at all in your travel backpack.
Ideal for travellers who want more space in their hammock without giving up space in their bags.
| Lying Surface: | 275 x 140 cm |
| Full Length: | 305 cm |
| Load Capacity: | 150 kg |
| Weight | 0.18 kg |
| Material: | strong, breathable, skin-friendly Ripstop Nylon |
| Small pack size: | approx. 17 x 12 x 4 cm |
| Extras: | Includes bag |
| How to wash: | Hand wash only. No dryer. |
Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma
Choose options




















Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma









