










Silk Traveller Hammock Set (includes Micro Ropes)
What we say...This is the set for you if you're an avid adventurer. The ultra-light set can be carried anywhere and takes up hardly any space. It only weighs 0.4kg!
The Silk Traveller Hammock is the ideal hammock for travelling. The hammock supports weights of up to 150kg and is made from lightweight, soft parachute silk.
The Silk Traveller Hammock unfolds to give a large lying area, yet can be packed into a small, easy to carry sack.
Our Micro Ropes only weigh 160g, and fit into the provided carry bag for the hammock.
The patented locking pin, made from aluminium, lets you adjust the rope quickly and serves as a practical connection to the hammock loop at the same time, push it through and it will put itself diagonally and latch into place.
Smoothly adjustable up to 2.5 m (8 ft.) each
Silk Traveller Hammock
| Lying Surface: | 220 x 140 cm |
| Full Length: | 350 cm |
| Load Capacity: | 150 kg |
| Individual pack dimensions: | approx. 210 x 135 x 65 mm |
| Weight | 0.4 kg |
| Material: | 100% breathable nylon (parachute silk) |
| Extras: | Includes bag |
| How to wash: | Hand wash only. No dryer. |
| Total length: | adjustable up to 2.5 m (8 ft.) - each rope |
| Weight: | 0.16 kg |
| Load capacity: | 150 kg |
| Material: | Weatherproof synthetic (PET; colour: black/white), aluminium (anodized) |
| Individual pack dimensions: | approx. 130 x 220 mm |
Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma
Choose options











Join us in planting a tree at checkout to make a positive impact and support UK Veterans and social mobility. We're proud to partner with Carma to make this possible with every purchase you make.
Together, we can do great things and create a world where trees grow strong, the air becomes cleaner, and we have hope for the future. Even the small things we do, like planting a tree, can make a big difference. If we all work together, we can stop climate change and make the world greener for the next generations.
So let's start this amazing journey today and become heroes for the planet!
Powered by
Carma









